Kur’an Köleliği Kaldırmıştır!

Kur’an Köleliği Kaldırmıştır! 

(Büyütmek için lütfen görselin üzerine tıklayınız). 

Kur’an köleliği kesin bir şekilde ortadan kaldırmıştır. Kur’an’ın hiçbir ayetinde savaş esirlerinin köleleştirilebileceğine dair bir izin yoktur. Tam tersine, Bedir Savaşından önce gelmiş olan Muhammed suresi 4. ayetine göre savaş esirleri ya bedel (fidye) alınarak ya da bedelsiz olarak serbest bırakılacaklardır. Kur’an Müslümanlara bu konuda başka bir seçenek sunmamıştır! 
Yine bu ayete göre düşman, ancak stratejik olarak çökertilmişse savaş esiri alınabilir. Savaştan önce veya sonra esir alma imkânı tanınmamıştır. Fakat ne yazık ki mezhepler köleliğin devam etmesine imkân vermişlerdir!
Fidyesini ödemek isteyen esirlerle ilgili olarak mükatebe (özgürlük anlaşması) yapılması (Nur 33), bunlar için Zekât gelirinden bir fon ayrılması (Tövbe 60) da emredilmiştir. Bunun yanında bu esirler keffaret karşılığı ve onlarla evlenilerek de (Nur 32) onların özgürlüğe kavuşturulmaları sağlanmalıdır. Bakara 177’ye göre takvanın bir görüntüsü köle azat etmektir. Günümüzde, başka isimler altında olsa da, milyonlarca insan köle gibi kullanılıp çalıştırılmaktadır!
Daha önceden var olan kölelerin bir anda değil, çeşitli vesilelerle özgürlüklerine kavuşmaları hedeflenmiştir. Aksi takdirde mevcut köleler bir anda özgür bırakılsalardı, binlerce köle perişan olacaktı! Nitekim ABD’deki 1861-1865 iç savaşının ardından bir gecede özgür kalıp sokağa atılan yüzbinlerce köle perişan, işsiz, evsiz, yiyeceksiz kalmıştı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir