Kur’an’a Göre Köpek Beslemek Haram Mıdır?

 

Kur’an’a Göre Köpek Beslemek Haram Mıdır? 

İster evinizin içinde isterse bahçenizde olsun köpek beslemenizin din ile alakası yoktur. Kur’an’da bu konu ile ilgili bir haram ve yasak bulunmaz. Bu tamamen sizin seçiminize kalmış bir konudur. Köpek beslemenin, evlere köpek sokmanın haram olduğunu, içinde köpek bulunan eve meleklerin girmeyeceğini söyleyenler tamamen hadislere ve geleneksel inançlara dayanırlar. Kuran’da köpek aleyhine bir ifade olmadığı gibi Kehf suresinde (Kehf [18]18, 22)
köpeğin insanın dostu olduğu ifade edilir. Yine başka bir ayette (Maide [5] 4) avlanırken köpeklerden faydalanılabileceği de belirtilir. Dolayısıyla Kur’an’a göre köpek beslemek haram değildir. 

2 Comments:

  1. köpek beslemenin hadislerle yasaklanıyor olması (öyle bir hadis varsa tabi) onun beslenebileceğini mi gösterir? çok saçma bir ifade kullanılmış.

  2. Haramlar Kur’an’da belirtilmiştir. Kur’an’ın haram demediği bir şeye bir başkasının haram deme yetkisi yoktur (Bkz. örneğin Kehf suresi 26. ayet). Dolayısıyla Kur’an’da yer almayan köpek besleme konusu kişinin tercihine bırakılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir