Gece Tırnak Kesmenin Günah Olması Mümkün Olabilir Mi?

Gece Tırnak Kesmenin Günah Olması Mümkün Olabilir Mi? 

Dr. Nurullah ABALI 

Eskiden çokça duyulurdu: “Gece tınak kesmek günahtır!” Artık bu iddia pek dillendirilmese de zaman zaman özellikle yaşı büyük olanlar bunu hatırlatabilmektedirler. Acaba insanlar böyle bir şeyi neden dillendirebilmişlerdir?

Bilindiği gibi Kur’an bizden, namaza kalkarken temizlenmemizi talep etmekte ve bunun için de abdest almamızı emretmektedir (Maide 6). Rasulullah da temizlik üzerinde çokça durmuştur. Dolayısıyla gece tırnak kesmenin günah sayılmasının dini bir gerekçesi yoktur.

Günümüzdeki tırnak makaslarının aksine eskiden tırnakları kolaylıkla kesmek için gerekli araçlar yoktur. Yazıdaki görsellerde de görüldüğü gibi insanlar eskiden hiç de kolay olmayan yöntem ve araçlarla tırnaklarını kesmek zorunda kalıyorlardı. Bundan dolayı da yararlanmalar kolayca meydana gelebiliyordu. Özellikle bu işlemin gece yapılması neticesinde yaralanmalar daha fazla olabiliyordu. Ayrıca yine yeterli ışıklandırmanın olmadığı eski devirlerde kesilen tırnakların gıdaların içine düşme ihtimali de söz konusuydu.

İşte özellikle çocuk ve kendine fazla güvenen kişileri böyle yaralanmalardan sakındırmak için en etkili yöntem, olmadığı halde, dini söylemler katmaktı. Çünkü özellikle eskiden nasihati dinlemeyen insanları ölüm, ateş, cehennem, günah ile korkutmak daha etkili oluyordu (Lütfen, “Gece sakız çiğnemenin, ölü eti çiğnemek gibi” olduğu varsayımını hatırlayınız). İnsanlar da, olmadığı halde, bu iddiayı kullanarak insanları tehlikeli olan gece tırnak kesme işleminden vazgeçirmek için kullanmışlardır.

Sonuç olarak gördüğümüz gibi tırnak kesmenin hiçbir yasak zaman ve durumu olamaz. Yeter ki tırnaklar kesilsin. Çünkü tırnakların altında biriken kirler sağlığımız için hiç de iyi değildir.

 

Kaynak: Halıkent Gzt., 12 Eylül 2018

 

Fotoğraf Kaynakları:

http://amyrtestarossa.blogspot.com/2011/05/superstition.html

https://www.quora.com/Medieval-and-Ancient-Times-How-do-people-trim-and-maintain-their-nails-in-those-times-before-the-modern-18th-up-to-the-present-century

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir