Taharet Hükümleri Ansiklopedisi’ne Gerek Var Mıydı?

Taharet Hükümleri Ansiklopedisi’ne Gerek Var Mıydı? 

Kur’an’da taharetle ilgili sadece iki tane ayet var. Fakat Ebu Ömer ed-Dibyân adındaki “büyük” âlim taharet hakkında 14 ciltlik “Taharet Hükümleri Ansiklopedisi” adı altında kitap yazmış. Bu adamın yaptığı gerçek ilim kabul ediliyor. Müslümanlar, âlimler bu boşuna uğraşları ne zaman bırakacaklar? Gerçek ilim bu değil. Taharet fıtrîdir, tahareti bilmek için 14 cilt kitap yazmaya gerek yok. Ne zaman fıtrata döneceğiz? Ne zaman gerçek ilimlere -matematik, fizik, tıp, astronomi vb.- döneceğiz?
1. “Ey inanıp güvenenler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınızı ve ayak bileği kemiklerine kadar ayaklarınızı mesh edin. Eğer cünüp olmuşsanız yıkanın. Hasta veya yolcu olur yahut sizden biri ayak yolundan gelir ya da kadınlarınızla birlikte olur da su bulamazsanız, temiz yüzeye (toprağa) yönelin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, size güçlük çıkarmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki görevlerinizi yerine getirirsiniz.” (Maide [5] 6).
2. “Ey inanıp güvenenler (müminler)! Sarhoşsanız, ne dediğinizi bilinceye kadar; cünüpseniz yıkanıncaya kadar, namaza yaklaşmayın. Seyir halinde olursanız o başka. Hasta veya yolculuk hainde iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse ya da kadınlara temas etmiş olup su da bulamazsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin. Ondan yüzünüzü ve ellerinizi silin (mesh edin). Allah affeder ve bağışlar.” (Nisa [4] 43).
Anlaşılmaz bir şey var mı? 14 cilt tefsire ihtiyaç var mı? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir